Kære medlemmer, forældre, trænere, ledere og andre frivilige.
Så blev det endeligt maj og Danmark åbner, men vigtigst - fra og med d. 6. maj må vi alle igen spille badminton på de hold, de var på før nedlukningen :-)
For alle, der er fyldt 18, gælder dog den lille besværlighed, at man skal medbringe gyldigt Corona-pas.
Gyldigt Coronapas vil blive tjekket ved adgang til hallen, men det understreges, at dette er det enkelte medlems eget ansvar. Antræffes et medlem i hallen, i forbindelse med myndighedsbesøg, uden gyldigt Coronapas, vil en evt. bødestraf til foreningen afkræves det enkelte medlem. Desuden vil yderligere sanktioner som f.eks. midlertidig eksklusion overvejes i det enkelte tilfælde.
For at undgå unødig besvær anbefales det alle, at få styr på evt teknologi i forbindelse med Coronapas, da der kan ikke forventes IT-hjælp i hallen.
Ud over den skemalagte hold-aktivitet, vil HBK hallen være åben for alle medlemmer til frit spil i weekenden. De nærmere tidspunkter afhænger af, hvornår der kan være folk ledige til opsyn og vil fremgå på Facebook typisk fredagen før.
Vi påpeger, at de gældende anbefalinger til at undgå smittespredning i hallen stadig gælder: mundbind når man kommer og går, afspritning ved sætskifte, ligesom det anbefales ikke at sidde for tæt i grupper på bænkene.
Med sportslig hilsen og på vegne af bestyrelsen
Henrik Schiøler (formand)